Renault MEGANE

Мотори и перформанси

Одберете мотор

Откријте широк спектар на мотори за сите ваши потреби


Од самиот почеток, новиот Renault MEGANE е достапен со целосен опсег на мотори. Нашите инженери ги искористија сите нивни знаења и искуства и најдобрите технологии на Renault: системот Stop&Start, системот за енергетска наплата, Energy Smart Management, намалено триење ... Постојат четири бензински и пет дизел мотори достапни, а некои од нив се достапни со автоматски EDC со двојна спојка.

- Бензински мотори: Енергија TCe 100, Енергија TCe 130 и Energy TCe 205, а наскоро SCe 115.- Дизел мотори: Енергија dCi 90, Енергија dCi 110, Енергија dCi 130, а наскоро и енергетски dCi 165 и dCi 110 хибридна асистенција.

Изберете автоматски EDC менувач


EDC пренос со двојна спојка комбинира бројни технологии и гарантира комфор на автоматскиот менувач со умерена потрошувачка на гориво и одзив на рачниот менувач. Со шест или седум брзини, во зависност од моторот, тој гарантира еластичност и динамичност, како и ниска потрошувачка на гориво. Што друго би можеле да посакате?

Моторот Energy dCi 110 ECO2, ефикасност на највисоко ниво

Новиот Renault MEGANE означен ECO2 се напојува со моторот Energy dCi 110 кој ги постигнува најниските емисии во оваа класа на мотори. Со иновативни технологии како Stop & Start системот или употребата на челични клипови, тој постигнува најниски емисии на CO2 и потрошувачка на гориво во класата. Со Energy dCi 110 ECO2, новиот Renault MEGANE испорачува потрошувачка на гориво од само 3,3 l / 100 km според стандардот NEDC и емисијата на CO2 од 86 g / km *!

* Потрошувачката на гориво и емисиите се одобрени во согласност со важечките прописи.

Перформанси

Откријте ги неговите перформанси

Мотор Energy TCe 130 EDC, извонредни перформанси и удобност

Енергетскиот TCe 130 EDC бензински мотор развива 130 КС при 5500 вртежи во минута и вртежен момент од 205 Nm од 2000 вртежи во минута, што овозможува да се изврши на ниво од 2-литарски атмосферски мотор! Благодарение на директното вбризгување на горивото и вградениот турбополнач, тој е исклучително еластичен и одговорен. Ние посветивме посебно внимание на звукот на моторот. Се карактеризира со тивка работа. Бидејќи дури и при повисоки вртежи не губи моќ, тоа гарантира неверојатна удобност и уживање во возењето.

ECO режим за помала потрошувачка

Режимот ECO ви овозможува да ги намалите перформансите на автомобилот, намалувајќи ја потрошувачката до 12% *! Покрај тоа, новиот Renault MEGANE исто така нуди и функција за возење ECO2 која ви овозможува да го контролирате режимот на возење, а покажувачот на таблата ве советува кога најдобро време е да се смени брзината. Исто така, обезбедува корисни совети за намалување на потрошувачката.
* Во зависност од стилот на возење и условите на патот

Дали сте подготвени да ве заведе MEGANE?

Откријте ги неговите карактеристики