MEGANE R.S. ULTIME

Megane Ultime
Megane Ultime
само во 1976 година, произведени возила од ексклузивната серија Megane R.S.Ultime
Со ексклузивен дизајн и технологија инспирирани од F1®, Megane R.S. Ultime е крајната еволуција на легендарниот модел. Крај на производството на спортски автомобил Megane R.S во ексклузивната серија Ultime, во ограничен број возила произведени од 1976 година, како почит на прекрасната авантура на Renault Sport, чии почетоци датираат од 1976 година. Дефинитивно легендарен и уникатен спортски автомобил што не треба да го пропуштите.
1976 возила
ексклузивна серија
300 КС
моќ
5,7 сек
0 до 100 km/h

Целосно нов дизајн

Со својот култен дизајн подобрен со дизајнерски детали и елегантни линии, широки браници, моќни налепници и препознатливи црни акценти, ограниченото издание Megane R.S. Ultime нуди софистицираност и елеганција.

Успешност на моделот

МОТОР
300 КС! Опремен со технологија инспирирана од светот на F1®! Со 1,8-литарски турбо мотор со директно вбризгување, тој го претставува најдоброто инженерско знаење и искуство на одделот Renault Sport - неговата моќ целосно ќе ве разбуди. Откријте неспоредливо забрзување со 300 КС и 420 Nm вртежен момент во комбинација со автоматски менувач. Откријте незаменливо и сензуално возачко искуство.
ПОДОБРЕНА АДХЕЗИЈА
Подобрениот стисок и уште подоброто управување на патот се оптимизирани благодарение на Torsen® механичкиот диференцијал со ограничено лизгање, предните сопирачки дискови со двоен материјал, Brembo® сопирачките и пневматиците Bridgestone® S007 и системот за погон на сите тркала 4Control.
R.S. МОНИТОР
Откријте го резултатот од нашата најдобра експертиза на Renault Sport и искусете целосно контролирано возење со Renault Sport R.S. Монитор (R.S. Drive, Launch Control, Multi Change Down, R.S. Monitor), кој овозможува прикажување во реално време преку флексибилен мултимедијален екран од 24 cm (9,3“).
внимателно дизајнирани додатоци
Megane Ultime
заштитна обвивка
Обезбедете ефикасна заштита од гребнатини и прашина за каросеријата на вашиот Megane R.S. Ultime со ексклузивна сопствена заштитна навлака по мерка.

целосна контрола над возилото

Управувајте и оптимизирајте го вашето возачко искуство со флексибилниот дисплеј на возачот R.S. од 26 cm (10,2“ Следете, уживајте во звучниот систем Bose®, пресликување на паметни телефони и вградена навигација преку флексибилниот мултимедијален екран EASY LINK од 24 cm (9,3").
7 напредни системи за помош при возење
Renault Megane R.S. Ultime е опремен со напредни системи за помош при возење кои ги задоволуваат потребите на клиентите кои бараат спортски возбудувања. Сите 7 напредни системи за помош при возење може да се оневозможат доколку сакате.
Megane Ultime
Адаптивен темпомат
Активен од 0 до 160 km/h, ја прилагодува брзината и одржува безбедно растојание до возилото напред.
Megane Ultime
Помош при паркирање (предна-задна страна)
Сензори поставени низ возилото за да ве предупредат и да ви помогнат да избегнете пречки додека маневрирате со возилото при помали брзини.
Megane Ultime
Систем за активно итно сопирање
Системот ја зголемува вашата безбедност со предупредување кога постои ризик од судир. Системот може да детектира пешаци и да го преземе сопирањето ако не реагирате доволно брзо или реагирате бавно.
возење
 • адаптивен темпомат
 • препознавање сообраќајни знаци со предупредување за брзина
паркирање
 • помош при паркирање (предно - задно - странично)
 • камера за заден поглед
безбедност
 • систем за активно итно сопирање 
 • предупредување за растојание со возилата 
 • предупредување за промена на сообраќајна лента

 • СИТЕ ДЕТАЛИ ЗА MEGANE R.S. ULTIME

  .

  Фотографиите на веб-страницата  www.renault.mk  се симболични и служат исклучиво за информативни цели. Сите податоци и информации дадени на веб-страницата и во документите се привремени и предмет на промена. Го задржуваме правото на грешки во текстот.

  Поради последиците од глобалниот недостиг на полупроводници, некои елементи на опремата прикажани на веб-страницата и во брошурата моментално не се достапни. Во сегашните услови, тешко е да се предвиди достапноста на специфичните елементи на опремата, кои можеби не можат да се добијат во конкретниот случај поради глобалниот недостиг на полупроводници. За најнови информации обратете се до најблискиот овластен застапник.


  Откријте ги другите модели на Renault

  Clio E-Tech full hybrid
  Clio E-Tech full hybrid