Комплетно новиот Renault CLIO

Опрема

УДОБНОСТ И ИСКУСТВО ВО ВНАТРЕШНОСТА
уникатен и луксузен...
Редизајниран до најмалите детали, патничкиот простор во целосно новото CLIO носи максимална удобност на патникот и повеќе расположлив простор. Неговата паметна кабина има најиновативна технологија достапна за да обезбеди стимулативно патување.

Renault CLIO
прилагодлив 7 "екран на возачот
Целокупниот CLIO има нов 7 "екран за возачот. Тој е целосно прилагодлив за да може да ги прикаже сите најважни информации околу возењето .   
Renault CLIO
аудио систем BOSE®
Аудио системот BOSE® Renault и BOSE дизајнираа иновативен аудио систем за целосно ново CLIO. Уживајте во беспрекорно музичко искуство што доаѓа со вашиот аудио систем BOSE® со 8 звучници и совршено интегриран Fresh Air субвуфер .   
Renault CLIO
MULTI-SENSE
Прилагодете го новиот CLIO за да одговара на вашето расположение со MULTI-SENSE. Постојат три режими на возење и осум бои на амбиентално осветлување.   
Renault CLIO
Renault CLIO – картичка „Hands free“
Отворете, стартувајте и заклучете го вашиот нов CLIO со најголема леснотија. Кога ќе се приближите до вашиот мал автомобил, тој ќе Ве поздрави со вклучување на светлата и автоматско преклопување на ретровизорот .   
Renault CLIO
автоматска паркинг сопирачка
Автоматската сопирачка за паркирање Ви го олеснува животот. Се активира автоматски кога ќе го запрете моторот и се ослободува кога стартувате.   
Renault CLIO
простран багажник
Потполно новиот Renault CLIO има најголем простор за багаж во својата класа од 391L. Благодарение на мобилниот под, можете да изберете конфигурација на багажникот што најмногу одговара на вашите потреби, а кога задните седишта ќе се склопат надолу, ќе добиете рамен под.   
Renault EASY CONNECT
… искористете ги сите можни поврзувања…
Со најголемиот екран во својата класа, во новиот CLIO сè се поврзува без напор, за тотален мир и удобност додека патувате .

Renault CLIO
нов систем EASY LINK
Новиот систем со вграден лесен EAZY LINK е прилагодлив, лесен за употреба и интуитивен мултимедијален систем со 9,3 ”екран чувствителен на допир во висока резолуција.
Renault CLIO
вашиот паметен телефон во срцето на целосно новото CLIO
Можете да прика чувате апликации за паметни телефони на EASY LINK екранот на CLIO, што вклучува апликации Android Auto™ и Apple Carplay™.. Користете ја гласовната контрола на вашиот паметен телефон или големиот екран на EASY LINK.
Renault CLIO
Google пребарување на адреси
Дали сакате да планирате патување во Берлин или да изберете италијански ресторан во Париз? Најдете ја вистинската дестинација користејќи детални информации на Google за над 100 милиони точки на интерес.
Renault CLIO
автоматско ажурирање - користете автоматско ажурирање
Благодарение на автоматското ажурирање, системот EASY LINK на вашиот нов CLIO се ажурира автоматски за период од 3 години. Со тоа што 15% од патиштата постојано се менуваат секоја година, искористете ги најновите мапи на располагање, за да можете безгрижно да патувате во вашиот нов CLIO.
Renault EASY DRIVE
… направете го возењето едноставно…

Иновативните вградени технологии во новото CLIO се со вас секоја секунда за безгрижно возачко искуство!   

Renault CLIO
асистент на пат или во сообраќаен метеж
Единствена иновација во својата класа, комплетно новиот CLIO овозможува да се задржите во средина на својата лента и ја контролира брзината до целосно застанување на возилото во согласност со условите на сообраќајот. Овој асистент обезбедува да спокојно возите на автопатот или во сообраќајниот метеж.   
Renault CLIO
360° камера
CLIO има четири камери кои Ви овозможуваат да погледнете 360 ° околу возилото. Маневрирајте без напор и заштитете го уникатниот изглед на вашиот нов CLIO!   
Renault CLIO
слободно паркирање
Паркирајте во совршена паралела за неколку секунди со Easy Park Assist. Паралелно, обратно и аголно паркирање ... Новиот CLIO победува на секое место за паркирање!   
Renault CLIO
Renault LED Pure Vision
Новиот CLIO е со моќни предни светла Full LED Pure Vision кои автоматски се префрлаат помеѓу високо и ниско подесување за подобра прегледност.   
Renault CLIO
контрола за ограничување на брзина
Одредете ја брзината на возењето или максималната брзина. Контролите на воланот Ви овозможуваат да ја прилагодите брзината за момент.   
СИГУРНОСТ
… и возете во потполна сигурност.

 Комплетно новиот CLIO има најнови технологии за да обезбеди максимална безбедност         

Renault CLIO
активно сопирање
Комплетно новиот CLIO е вашиот ангел чувар, внимава во сообраќајот и на вонредните состојби. Сопирање, пешаци на патот ... Мал автомобил кој ќе Ве предупреди и автоматски ќе сопира кога е потребно .      
Renault CLIO
систем за помош за одржување на возилото во сообраќајната лента
Превенцијата е најдобрата форма на безбедност. Затоа - верзијата „Life“, во новиот CLIO има системи за да Ве предупредат кога ќе ја напуштите лентата и овозможува активна помош за одржување на лентата. На овој начин, овој мал автомобил Ве заштитува ако вашето внимание е намалено дури и за момент за време на долгите патувања.   
Renault CLIO
максимална сигурност во патничкиот простор
За да се обезбеди сигурност на патниците во случај на несреќа, нашите експерти мислеа на сè: армирана структура, шест воздушни перничиња, потпирач за глава со заштита од трајни повреди, појаси со затегнувачи и ограничувач на сила на затегнување.   
Renault CLIO
препознавање на сообраќајни знаци
Камерата ги препознава сообраќајните знаци за време на патувањето. На овој начин, новиот CLIO на таблата Ве предупредува да ги ограничувате брзините.        
Renault CLIO
предупредување за возење под “мртов агол”
Потполно новиот CLIO открива присуство на возила што допреле или се близу слепа точка, Ве предупредува преку светлото за предупредување на ретровизорите.   

ДОПОЛНИТЕЛНА ОПРЕМА

ДИЗАЈН
.
претворете го вашиот нов CLIO во автомобил што одговара на вашиот вкус ...
Прилагодете го изгледот на вашиот мал автомобил да Ви одговара најдобро и дадете уште поголема елеганција и оригиналност.

Renault CLIO
амбиентално осветлување под каросеријата
Повеќе нема да се соочите со проблемот на слабо осветлен паркинг! Кога се приближувате до вашиот мал автомобил, едноставно притиснете ја контролата, ќе засвети сосема нов CLIO.   
Renault CLIO
Shark антена
Додадете спортска нота со оваа антена која е беспрекорно интегрирана co линиите на вашиот нов CLIO.   
Renault CLIO
асортиман на праговите на вратите
Заштитете го долниот дел од вратата на вашиот мал автомобил со стил. За верзиите со позадинско осветлување, осветлувањето се вклучува со отворање на вратата         
ПРЕВОЗ
…превоз со уште поголема леснотија ...

Со  новиот CLIO, можете да земете што сакате, каде и да сакате и да патувате со целосна слобода.   

Renault CLIO
пакет кука за влечење без алат
Уживајте во системот за влечење без алати, достапен за употреба за неколку секунди, влечење и транспорт на вашата опрема.   
Renault CLIO
алуминиумски кровен носач
Идеални за монтирање велосипеди, ски-монтажи или кровни куфери со истовремено зголемување на капацитетот за оптеретување на новото CLIO.   
Renault CLIO
кровен куфер
Практичен и естетски го зголемува капацитетот на товар на вашиот мал автомобил. Неопходен за патување без компромис!   
ЗАШТИТА
.
... останете заштитени...

Беспрекорен квалитет кога е во прашање сопствена заштита.   

Renault CLIO
пакет за заштита на каросеријата
Ефективно заштитете ја бојата на вашето ново CLIO од мали удари или гребнатини.   
Renault CLIO
премиум патосници
Направени за лесно одржување, тие едноставно се прикачуваат на два безбедносни клипови и не се мешаат со педалите, се со цел да има целосна заштита на подот.
Renault CLIO
облоги на седиштата
Лесни за поставување и чистење, тие совршено го штитат оригиналниот тапацир на вашиот нов CLIO и му даваат дополнителна нота на уникатност.   
УДОБНОСТ ВО ВОЗИЛОТО
... не забораваме на удобноста.

Неговите функционални карактеристики совршено одговараат на новиот Clio.   

Renault CLIO
безжичен полнач за паметни телефони
Едноставно наполнете го вашиот паметен телефон со тоа што ќе го поставите на полначот кој се наоѓа во средишната конзола.
Renault CLIO
преден потпирач за рака
Уживајте во неговата удобност при возењето и можноста за дополнително складирање.        
Renault CLIO
пакет Focal
Во однос на звукот, целиот спектар на Focal звучници ќе ги задоволи потребите на љубителите на музика и сите оние кои сакаат да уживаат во неспоредлив квалитет на звукот.