НОВИОТ CAPTUR

Captur E-Tech full hybrid - Renault
Captur E-Tech full hybrid - Renault
Елегантен и компактен SUV, Renault Captur E-Tech целосниот хибрид се издвојува со esprit Alpine верзијата. Разновиден дизајн со храбар нов преден дел, високотехнолошки мултимедијален систем openR линк со вградени услуги на Google¹, пространа модуларна внатрешност и 25 системи за помош при возење. Достапно е и со благ хибриден мотор и погонски единици со бензин и бензин/LPG со двојно гориво.
4
погонски единици
26
напредни системи за помош при возење
1000 км
опсег на возење³
616 L
волумен на багажниот простор со поместено седиште напред4
10,4 инчи
нов централен екран
16 cm
можноста за поместување на клупата
¹Ќе ви треба пристап до мобилни податоци за да користите апликации од Google Play. За да го направите ова, едноставно поврзете го телефонот со возилото. 
²Благ хибрид достапен во 160 КС и 140 КС EDC. 
³E-Tech full хибрид 145 со полн резервоар за бензин, според податоците на WLTP (вклучувајќи резерва).
⁴Во зависност од погонот
ТЕХНОЛОГИЈА, ВНАТРЕШНОСТ И ПЕРСОНАЛИЗАЦИЈА

¹Google, Google Play, Google Maps се заштитни брендови на Google LLC 

²Во зависност од погонската единица


Е-ТECH ЦЕЛОСЕН ХИБРИДЕН МОТОР

full hybrid engine - Captur E-Tech full hybrid - Renault
Откријте ги придобивките од електричното возење без потреба од приклучок: до 80% од градското возење на електрична енергија¹, намалување на потрошувачката на гориво до 40%². Целосниот хибрид Captur E-Tech се полни автоматски додека возите.

¹Во зависност од полнењето на батеријата и стилот на возење (Извор: Renault, внатрешен 2023 година).

²E-Tech целосен хибрид во споредба со благ хибриден автоматски погон, според протоколот WLTP City (Извор: UTAC и IDIADA, 2024 година). Сертификацијата е во тек.

ДОСТАПНИ 4 ПОГОНСКИ ЕДИНИЦИ
E-Tech full hybrid
motorisations - full-hybrid - Renault
Е-Теch, целосната хибридна погонска група комбинира тивка работа на моторот, одзивност, агилност и ефикасност. Досег до 1000 km* без потреба од сопирање и полнење. Батеријата го поддржува бензинскиот мотор при движење и обезбедува неверојатно забрзување. Уживајте во уникатното чувство на возење со електричен погон во град и на пат до 60 km/h.

максимална моќност
145 КС (105 kW)


менувач
автоматски

Емисии на CO2
од 105 g/km**

потрошувачка
од 4,6 l/100 km***

*со полн резервоар за гориво според протоколот WLTP 

**сертификација за 2024 година во тек 

***сертификација за 2024 година во тек

lpg
Renault Captur E-Tech full hybrid
Со својот систем за бензин и LPG со двојно гориво, моторот TCe 100 LPG нуди алтернатива што ги комбинира разновидноста, перформансите и економичноста на горивото.

максимална моќност
100 КS (74 kW)

менувач
рачен со 6 брзини  

Емисии на COշ
од 118 g/km (LPG)*

потрошувачката
од 7,3 l/100 km (LPG)**

*или 136 g/km (бензин) сертификација за 2024 година во тек. 

**или 6 l/100 km (бензин) сертификација за 2024 година во тек.

благ hybrid
powertrains - mild-hybrid - Renault
Renault Captur доаѓа со благ хибриден погон со моќност од 140 КС за мануелниот менувач и 160 КС за автоматската верзија. Електричниот систем се вклучува за да го поддржи моторот со внатрешно согорување за време на фазата на забрзување. Како дополнителен бонус, уживате во возачко искуство со подобрени перформанси додека ги намалувате емисиите на CO2.

максимална моќност
160 КС (116 kW)

менувач
автоматски*

Емисии на CO2
од 133 g/km**


потрошувачка
од 5,9 l/100 km***

*достапна и во верзија со 6-брзински мануелен менувач и 140 КС 

**сертификација за 2024 година во тек 

***сертификација за 2024 година во тек

бензин
Renault Captur E-Tech full hybrid
Откријте го бензинскиот мотор TCe 90 со високи перформанси со ефикасна потрошувачка на гориво. Неговиот вртежен момент и рачниот менувач заедно обезбедуваат супериорни перформанси и намалена потрошувачка на гориво, совршена комбинација за секојдневно возење.

максимална моќност
91 КС (67 kW)


менувач
рачен со 6 брзини


Емисии на CO2
од 131 g/km*


потрошувачката
од 5,8 l/100 km**

*сертификација за 2024 година во тек 

**сертификација за 2024 година во тек


ПОВРЗУВАЊЕ

Уживајте во мултимедијалниот систем openR линк со вградените услуги на Google*: навигација во реално време, гласовна контрола и бројни апликации

* Потребен ви е пристап до мобилни податоци за да користите апликации од Google Play. За да го направите ова, едноставно поврзете го телефонот со возилото.

* Потребен ви е пристап до мобилни податоци за да користите апликации од Google Play. За да го направите ова, едноставно поврзете го телефонот со возилото


espirit Alpine верзија
Достапен во esprit Alpine верзијата, Captur се одликува со спортски и елегантен дизајн кој е уште поиконски. Секој детал е внимателно избран и вo внатрешноста и во надворешноста.

Human First Program

28 напредни системи за помош при возење

Park assist - Captur E-Tech full hybrid - Renault
Камера со поглед од 360 степени
Четири камери со поглед од 360 степени на околината на возилото ви помагаат да маневрирате уште полесно.
active driver assist - Captur E-Tech full hybrid - Renault
Активна помош на возачот
Системот го препознава возилото напред и одржува безбедно растојание. Возилото автоматски ја прилагодува брзината кога влегува во кривини или се приближува до кружни текови. Одржува безбедно растојание, ја регулира брзината во зависност од условите на патот и го спречува ненамерното напуштање на лентата. Возилото автоматски застанува кога сообраќајот ќе се забави и се рестартира кога сообраќајот ќе се засили.
Safety - Captur E-Tech full hybrid - Renault
Систем за автоматска корекција на патеката
Со својата предна камера и сензор, системот предупредува на непосредна опасност. Доколку постои ризик од судир при промена на лентата, возилото ќе ве предупреди или автоматски ќе ја поправи патеката.
и други 22 напредни системи за помош при возење во соработка со Human First Program.

ОТКРИЈTE ПОВЕЌЕ

Megane Conquest
Откријте го новиот Megane Conquest