ВОЗЕЊЕ НА ЕЛЕКТРИЧЕН ПОГОН СО НОВОТО ВОЗИЛО RENAULT MEGANE E-TECH 100% ELECTRIC

ПОЕДНОСТАВЕТЕ ГО СВОJOT СЕКОЈДНЕВЕН ЖИВОТ - ВОЗЕТЕ ЕЛЕКТРИЧНО.

ЕКСПЕРТСКО ЗНАЕЊЕ ВО ОБЛАСТА НА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ од брендот Renault

Напредна електрична технологија
Сите најнови иновации се достапни во Megane E-Tech 100% електричното возило со новата CMF-EV платформа. Ве очекува целосно уживање во возењето и ефикасност, благодарение на: 
 
 • Батерија од 60 kW/h поврзана со електричен мотор од 220 КС       
 • првата технологија за термичко управување на Renault која лади со вода.
  Редизајниран ентериер
  Megane E-Tech 100% електричен е дизајниран за ваша удобност. Неговата батерија од 108 mm, најтенка на пазарот, и компактниот мотор ослободуваат простор на предниот дел, што обезбедува простор за складирање и прегради од 33 литри.
   
  Расмислувавме и за сите ваши сопатници. Подолгото меѓуоскино растојание и отсуството на механички елементи (како што е менувачот) овозможуваат рамен под и удобен простор за нозете.
  Волшебно возење
  Покрај новиот електричен мотор, Megane E-Tech 100% electric нуди подобра распределба на тежината на шасијата и низок центар на гравитација.
   
  Плови низ пејзажите во целосна електрична тишина. Уживајте во динамични, линеарни и моќни забрзувања секој пат, без грчеви и вибрации. Рачките на управувачот го носат задоволството во возењето на следното ниво.

  БАТЕРИЈА И ДОМЕТ НА ВОЗЕЊЕ

  КОЛКУ КИЛОМЕТРИ МОЖАМ ДА ПОМИНАМ СО MEGANE E-TECH 100% ELECTRIC?
  Со батерија од 60 kW/h, возете до 470 km* WLTP во комбиниран циклус и до 300 km на автопат со целосно полнење.
   
  *достапно на equilibre, techno in iconic верзии. Повеќе информации ќе бидат достапни од февруари 2022 година.
  КАКО МОЖАМ ДА ГО ОПТИМИЗИРАМ ПРАГОТ НА МОЈАТА БАТЕРИЈА?
  Megane E-Tech 100% електричен е опремен со регенеративен систем за сопирање. Кога возилото сопира или успорува, потрошената енергија се обновува за да се наполни вашата електрична батерија и да се прошири опсегот на возење.
   
  Покрај тоа, искористете ги предностите на поврзаните услуги со системот за поврзување openR со вградената услуга на Google за да го оптимизирате опсегот на возење во реално време и безбедно да се движите.
  КАКО ДА ЈА ОДБЕРАМ ВЕРЗИЈАТА КОЈА НАЈМНОГУ МИ ОДГОВАРА?
  Достапен со батерија од 40 kW/h или 60 kW/h, Megane E-Tech 100% electric е погоден за сите намени.
   
  Изберете ја вашата верзија врз основа на бројот на километри што ги поминувате дневно, типот на патување и вашиот стил на возење.

  Батеријата од 40 kW/h треба да биде токму она што ви треба за возење во и надвор од градот или како второ возило за пократки патувања (помалку од околу 80 km дневно). Одлучете се за батерија од 60 kW/h за повеќе разновидно возење, вклучително и возење по автопат, патувања за викенд или патувања во кампување.
  ВОЗАМ ПО ДОЛГИ ПАТЕКИ. ДАЛИ MEGANE E-TECH 100% ELECTRIC Е ВИСТИНСКИОТ ИЗБОР ЗА МЕНЕ?
  Megane E-Tech 100% electric е совршено прилагоден за долги патувања бидејќи има батерија од 60 kW/h и моќност на полнење до 130 kW/h. Има опсег на возење до 470 km WLTP* во комбиниран циклус и до 300 km на автопат.
   
  Планерот на рути за електрични возила е совршен асистент на долги патувања. Активирајте го во вашиот мултимедијален систем за да ја испланирате вашата рута. Планерот на маршрутата ви помага да се прилагодите на условите за возење во реално време и достапните станици за полнење 

  *достапно на equilibre, techno in iconic верзии. Повеќе информации ќе бидат достапни од февруари 2022 година.
  ДАЛИ УПОТРЕБАТА НА ТЕХНОЛОГИЈАТА ВО ВОЗИЛОТО ВЛИЈАЕ НА ВОЗНИОТ ДОМЕТ?
  Електронските уреди имаат минимално влијание врз опсегот на возење на 100% електричното возило Megane E-Tech. За да го оптимизирате вашиот дневен опсег на возење, присвојте добри навики и развивајте порелаксиран и енергетски поефикасен стил на возење!

  ПОЛНЕЊЕ

  КАДЕ МОЖАМ ДА ГО НАППЛНАМ MEGANE E-TECH 100% ELECTRIC?
  Полнење на Megane E-Tech 100% електрично возило:

  • Дома, користете домашен штекер или домашен полнач.
  • На патот, застанете на една од многуте јавни станици за полнење. Дали сте во брзање? Пробајте брзи DC полначи. Користете го планерот на маршрутата за да ја лоцирате најблиската точка за полнење.
  КОЛКУ ТРАЕ ПОЛНЕЊЕТО НА MEGANE E-TECH 100% ELECTRIC?
  Времето на полнење зависи од избраната конфигурација. 
  Стандардно полнење (7 kW AC): дома или на јавна станица, Megane E-Tech 100% електрично се полни за опсег на возење до 50 km во рок од 1 час, за да можете целосно да ја наполните батеријата преку ноќ (од 7 часот наутро. до 10 часот, во зависност од батеријата). Стандардниот режим на полнење е исто така компатибилен со сите јавни станици за полнење, освен со станиците за брзо полнење DC (најчесто на автопат).

  Засилено полнење (22 kW AC): Користете ја максималната моќност на полнење на јавните градски станици за полнење (повеќето градски станици за полнење дозволуваат полнење од 11 kW или повеќе) и извозете до 160 km возење за 1 час. Батеријата се полни за 4 часа. 

  Супер полнење (7 kW AC + 130 kW DC): покрај стандардниот режим на полнење за секојдневно возење, овој дополнителен режим на полнење (DC 130 kW) ви овозможува да ги искористите предностите на станиците за полнење со голема моќност достапни во автопатските мрежи. Наполнете ја батеријата за опсег на возење до 300 km WLTP за 30 минути. 

  Оптимално полнење (22 kW AC + 130 kW DC): за целосно искористување на јавната инфраструктура за полнење и полнење на батеријата за опсег на возење до 150 km во рок од 1 час. Наполнете ја батеријата целосно во рок од 4 часа.
  ДАЛИ МОЖАМ ДА ЈА НАПОЛНАМ БАТЕРИЈАТА ИАКО НЕ Е ПРАЗНА?
  Батеријата на 100% електричното возило Megane E-Tech нема „мемориски ефект“. Опремен е со литиум-јонска технологија и е најдобар на пазарот. Го оптимизира опсегот на возење. 

  Ова значи дека можете да полните колку што е потребно, дури и делумно, без ризик од влошување на перформансите.
  КАКО МОЖАМ ДА ГО ЗАКАЖАМ ПОЛНЕЊЕТО НА MEGANE E-TECH 100% ELECTRIC?
  Далечински контролирајте го нивото на полнење на вашето 100% електрично возило Megane E-Tech со помош на апликацијата My Renault. 

  Треба да се полни батеријата? Дома, активирајте го полнењето на вашето возило од далечина користејќи го паметниот телефон.

  КАБЛИ И СТАНИЦИ

  КОЈ КАБЕЛ МОЖАМ ДА ГО КОРИСТАМ ЗА ПОЛНЕЊЕ НА MEGANE E-TECH 100% ELECTRIC?
  Типот на кабел што треба да го користите зависи од верзијата на Megane E-Tech 100% електрично возило.

  Вашиот Megane E-Tech 100% електричен е стандардно опремен со кабел од типот 3 во режим 3. Може да го приклучите тој кабел во Електричниот полнач за дома или на која било јавна станица за полнење.

  Ако точката за полнење не е достапна или треба повремено да користите стандарден приклучок за домаќинство од 2,3 kW, набавете кабел „Flexicharger“ во режим 2* за вашиот Megane E-Tech 100% електричен. Потребни се меѓу 20 и 30 часа за целосно полнење на возилото преку тој кабел.


  Верзиите за суперполнење и оптимално полнење се стандардно опремени со брз полнач (DC 130 kW). Компатибилен е со станиците за полнење со голема моќност достапни на автопатските мрежи. Овој начин на полнење не бара дополнителен кабел: каблите се директно поврзани со станицата за полнење, исто како на бензинска пумпа. 

   * достапен како опција со сите верзии
  ДАЛИ МОЖАМ ДА ГО ПОВРЗАМ MEGANE E-TECH 100% ELECTRIC ВО ДОМАШЕН ПРИКЛУЧОК?
  Користете го кабелот за режим 2 ""Flexicharger""* за да го приклучите Megane E-Tech 100% електричен во стандарден приклучок за домаќинство од 2,3 kW. Овој начин на полнење е погоден за повремена употреба или кога саканата точка за полнење е недостапна. Потребни се меѓу 20 и 30 часа за целосно полнење на возилото. 

  Како побрзо, побезбедно решение, инсталирајте 7 или 22 kW Електрична единица за полнење дома! 

  * достапен како опција, компатибилен со сите верзии на 100% електричното возило Megane E-Tech.
  КАКО МОЖАМ ДА НАЈДАМ ЈАВНИ СТАНИЦИ ЗА ПОЛНЕЊЕ?
  Поврзете се со Google Maps со вашиот Megane E-Tech 100% electric и дозволете навигацијата да ве води до најблиската станица за полнење. 

  Планерот на рути за електрични возила ви овозможува да организирате паузи и полнење за да стигнете до вашата дестинација без грижа. Ќе ви ја покаже дури и моќта на полнење и цената.

  ТРОШОЦИ И ОДРЖУВАЊЕ

  КОЛКУ ЧИНИ ПОВТОРНОТО ПОЛНЕЊЕ?
  Помножете го вкупниот капацитет на вашата батерија со цената на киловат час. Иако просечните трошоци за полнење зависат од одредени критериуми (ниво на полнење на батеријата, снабдувач на електрична енергија, тип на кабел), сепак можете да имате релативно точна проценка на трошоците за полнење. 

  Во Европа, просечното полнење на 100 километри се проценува на меѓу 2 и 4 евра, во зависност од земјата.
    ПРЕДНОСТИ НА MEGANE E-TECH 100% ELECTRIC ВО ОДНОС НА ОДРЖУВАЊЕ?
    Со Megane E-Tech 100% електричен, одржувањето е лесно - нема повеќе менување масло или ремен! 

    Истото важи и за влошките и дисковите на сопирачките. Нивниот работен век е значително подолг бидејќи регенеративното сопирање овозможува поретко користење на педалата на сопирачката.

     ЕЛЕКТРИЧНО ВОЗИЛО ВО ЖИВО

     КАКО ВЛИЈАНИЕ ИМА MEGANE E-TECH 100% ELECTRIC ВРЗ ЖИВОТНАТА СРЕДИНА?
     Во линијата E-Tech, Renault е посветен на намалување на јаглеродниот отпечаток. 

     Комбинирајќи ги иновациите и перформансите, 100% електричниот мотор Megane E-Tech ви помага да го намалите отпечатокот на јаглерод со нула емисија на CO2 додека возите. Дури и кога ќе го земете предвид производството на батерии и производството на електрична енергија во европските земји во текот на животниот век на возилото, електричните мотори сепак ги надминуваат возилата со конвенционално гориво. 

     Megane E-Tech 100% електричен, исто така, најде други начини да го намали своето влијание врз животната средина со користење на: 

     • рециклирани ткаенини
     • одредени пластични делови, како што е долниот патнички простор или структурата на контролната табла
     • останати мерки спроведени за време на производството, во споредба со возило со конвенционално гориво.
       КОЛКУ Е РАБОТНИОТ ЖИВОТ НА БАТЕРИЈАТА НА МEGANE E-TECH 100% ELECTRIC?
       Батеријата на Megane E-Tech 100% за електрични возила е дизајнирана да трае во текот на целиот работен век на вашето возило.

       Покрај тоа, Renault ви нуди гаранција од 8 години или гаранција од 160.000 km, за 70% од првичното ниво на перформанси на вашата батерија. 

       Најавете се во апликацијата My Renault за да го видите вашиот здравствен сертификат за батеријата.

        СИТЕ ДЕТАЛИ ЗА ВОЗИЛОТО MEGANE E-TECH 100% ЕЛЕКТРИЧЕН

        Фотографиите на веб-страницата www.renault.mk се симболични и служат исклучиво за информативни цели. Сите податоци и информации наведени на веб-страницата и во документите се привремени и предмет на промена. Го задржуваме правото за настанатите грешки во текстот.

        Поради последиците од глобалниот недостиг на полупроводници, некои елементи на опремата прикажани на веб-страницата и во брошурата моментално не се достапни. Ова вклучува, меѓу другото, информативен дисплеј од 10 инчи со инструменти и дисплеј за навигација, безжично полнење на паметни телефони, итен повик и поврзана навигација. Во сегашните услови, тешко е да се предвиди достапноста на специфичните елементи на опремата, кои можеби не можат да се добијат во конкретниот случај поради глобалниот недостиг на полупроводници. За најнови информации обратете се до најблискиот овластен застапник.